به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چند فیلم کوتاه جدید در آستانه شروع جشنواره فیلم کوتاه تهران جزئیاتی از خودشان اعلام کردند؛ فیلم «دسته دختران» منیره قیدی جوایز جدیدی از آسیا را به خودش اختصاص داد، فیلم «گیج‌گاه» در آستانه اکران برای همدلی با علاقه‌مندان به داریوش مهرجویی و احترام به این استاد سینمای ایران ترجیح داد روز دیگری غیر از روز تشییع و خاکسپاری استاد، اکران شود.

جزئیات این خبرها را در ادامه بخوانید:

فیلم کوتاه «جنگ جهانی چهارم» به جشنواره فیلم کوتاه می‌رود

در آستانه چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از پوستر فیلم کوتاه «جنگ جهانی چهارم» به تهیه‌کنندگی، نویسندگی و کارگردانی امیر شاملو که در بخش استعدادهای نو جشنواره‌ حضور دارد. «جنگ جهانی چهارم» موضوع جنگ را در فضایی آخرالزمانی دنبال می‌کند. این فیلم با بودجه‌ سی و هفت میلیون تومانی در یکی از شهرک‌های صنعتی اطراف تهران فیلمبردای شده است.

سحر روستایی، مهران داوودی، آرش خانی شایان و سید عرشیا یعقوبی در این فیلم به ایفای نقش پرداختند. 

فیلم کوتاه “جنگ جهانی چهارم” پنجشنبه  27 مهرماه ساعت 18:30 سالن 10 و دوشنبه 1 آبان‌ماه ساعت 16 سالن 10 در پردیس سینمایی ملت روی پرده خواهد رفت. 

لازم به ذکر است در بخش استعدادهای نو جشنواره‌ بین المللی فیلم کوتاه تهران ورود برای عموم آزاد است.

تندیس توانمندی و مقاومت برای «دسته دختران»

فیلم سینمایی «دسته دختران» به کارگردانی منیر قیدی و تهیه‌کنندگی محمدرضا منصوری با حضور در ششمین دوره جشنواره خلاقیت و نوآوری «بنگلور» هند، موفق به دریافت تندیس «توانمندی و مقاومت» و شال افتخار این جشنواره شد.

در این رویداد بین‌المللی علاوه‌بر این ساخته منیر قیدی، فیلم سینمایی «بدون قرار قبلی» به کارگردانی بهروز شعیبی هم حضور داشت.

سال گذشته نیز فیلم «رمانتیسم عماد و طوبی» به کارگردانی کاوه صباغ‌زاده، به عنوان بهترین فیلم اثرگذار فرهنگی، از سوی این جشنواره بین‌المللی انتخاب شده بود.

ششمین دوره جشنواره خلاقیت بنگلور از 20 تا 23 مهر (12 تا 15 اکتبر 2023) در هند برگزار شد.

راه‌یابی «آخرین شیهه…» به جشنواره فیلم کوتاه

همزمان با راه‌یابی فیلم کوتاه «آخرین شیهه اسبی که خواب پروانه شدن دیده بود» به کارگردانی مهدیه محمدی و تهیه‌کنندگی سیدمحمدرضا حسینی به بخش فیلم‌های کوتاه داستانی چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، از پوستر این اثر با طرحی از علی غیاث‌آبادی رونمایی شد. 

این اثر کوتاه 17 دقیقه‌ای که ژانری عاشقانه دارد، در شمال کشور فیلمبرداری شده است.  

در خلاصه داستان این اثر آمده است: «آدم‌ها من را به یاد تو نمی‌اندازند، اینجا هیچ کس شبیه تو نیست… دلم که تنگ می‌شود برایت ، کنار آتش می‌نشینم، دریا می‌کشم و به درختان فکر می‌کنم.» 

نیما نادری و مهدخت مولایی بازیگران این فیلم کوتاه‌اند.

«آخرین شیهه اسبی که خواب پروانه شدن دیده بود» دومین اثر مهدیه محمدی در مقام کارگردان پس از فیلم کوتاه «برادر» است و اولین رونمایی آن در چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران خواهد بود. 

فیلم «گیج‌گاه» چهارشنبه اکران نمی‌شود

عوامل فیلم سینمایی گیج‌گاه در همدلی با اهالی هنر و سینما که این روزها داغدار درگذشت دردناک داریوش مهرجویی، کارگردان بزرگ سینمای ایران‌اند؛  بیانیه‌ای منتشر کردند.

متن بیانیه بدین شرح است:

«بنام هنرمند ازل 
ما سازندگان فیلم سینمایی «گیج‌گاه» در روز  تشییع پیکر استاد بزرگ فرهنگ و ادب سینمای ایران عالیجناب داریوش مهرجویی و همسرشان سرکار خانم وحیده محمدی‌فر فیلم خود را اکران نخواهیم کرد.                      
میرولی‌اله‌مدنی/حنیف سروری/ عادل تبریزی»

حنیف سروری و عادل تبریزی، تهیه کننده و کارگردان فیلم «گیج‌گاه» در سال های نه چندان دور به عنوان دستیار کارگردان داریوش مهرجویی همکاری داشته‌اند.

فیلم کوتاه داستانی «زاک» رسید

تیزر فیلم کوتاه داستانی «زاک» به نویسندگی و کارگردانی علی خسروی و از آثار بخش ملی داستانی و «ایران جوان» چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران که توسط لقمان خالدی ساخته شده است، منتشر شد.  این اثر که محصول انجمن سینمای جوانان ایران و باشگاه فیلم رویاد است، یک درام اجتماعی-خانوادگی است که در استان گیلان مقابل دوربین رفته است و در ستایش خانواده و زن ایرانی ساخته شده است. 

«زاک» هشتمین فیلم کوتاه داستانی علی خسروی است و فهیمه مومنی، مهرداد بخشی، محمد امین، احمد امیری امامی و ریرا سلطانی در این اثر که در ستایش خانواده است، به ایفای نقش پرداخته‌اند. 

گفتنی است چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار 27 مهر تا 2 آبان 1402 برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

source

توسط