مقامات آمریکایی روز سه‌شنبه گفتند که اوکراین برای نخستین بار موشک‌های دوربردی را که ایالات متحده بدون سر و صدا به این کشور تحویل داده بود در میدان نبرد علیه روسیه استفاده کرد.

آگهی

طبق گزارش آسوشیتدپرس یکی از مقامات به شرط ناشناس ماندن گفت، این موشک‌ها در چند روز گذشته به اوکراین رسیده است. این موشک‌ها به اوکراین اجازه می‌دهد تا به اهداف دورتر حمله کنند و خود نیروها نیز با خیال راحت خارج از برد باقی بمانند.

تحویل سامانه موشکی معروف به اتکمز (ATACMS) به اوکراین به صورت محرمانه صورت گرفت. طبق گزارش آسوشیتدپرس، به‌دلیل نگرانی‌های ایالات متحده درباره تشدید تنش‌ها با روسیه، نسخه اتکمز که به اوکراین رفته است، برد کمتری نسبت به حداکثر مسافتی که موشک‌ها می‌توانند داشته باشند خواهد داشت.

در حالی که برخی از نسخه‌های این موشک می‌توانند تا مسافتی حدود ۳۰۰ کیلومتر را بپیمایند موشک‌هایی که به اوکراین فرستاده شده‌اند برد کوتاهتری دارند و مهمات خوشه‌ای را حمل می‌کنند که وقتی شلیک می‌شود در هوا باز شده و صدها بمب به جای یک کلاهک منفرد آزاد می‌شود.

نیروهای عملیات ویژه اوکراین مدعی شدند که در یک حمله شبانه به اهدافی در شرق و جنوب اوکراین ۹ بالگرد روسی و سایر تجهیزات نظامی این کشور را منهدم کرده‌اند.

اتکمز در توانایی اوکراین برای حمله به فرودگاه بردیانسک نقش کلیدی خواهد داشت زیرا این مکان در فاصله اصابت موشک با نسخه کوتاه‌تر قرار دارد و مهمات خوشه‌ای در اصابت چندین هدف موثر خواهند بود. نزدیکترین مواضع نیروهای اوکراینی در کرانه غربی رود دنیپر تنها ۱۶۰ کیلومتر از بردیانسک فاصله دارد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بر آمریکا فشار می‌آورد تا موشک‌هایی را به کشورش تحویل دهد که برد بیشتری داشته باشند اما دولت بایدن ماه‌ها از این اقدام خودداری کرد چراکه نگران بود که کی‌یف از این سلاح‌ها برای حمله به روسیه استفاده کند.

با این حال جو بایدن ماه گذشته برای تحویل موشک‌های اتکمز چراغ سبز نشان داد. ایالات متحده از ارائه جزییات درباره برنامه زمان‌بندی یا تعداد موشک‌های ارسالی خودداری کرده است. اما گفته می‌شود تعداد این موشک‌ها حدود ۱۰ تا ۱۲ عدد باشد. تعداد کم موشک‌ها نشان دهنده بی میلی ایالات متحده برای ارسال سلاح‌های قدرتمند است.

source

توسط