فضاپیمای جونو در ماموریت جدید خود، تصویری جدید از سیاره مشتری ثبت کرده که در آن، یک چهره عجیب و البته جالب توجه به چشم می‌خورد.

به گزارش تکراتو و به نقل از ایسنا، ماموریت «جونو» (Juno) ناسا در تاریخ هفتم سپتامبر 2023 در پنجاه و چهارمین پرواز از نزدیکی مشتری، تصویری جدید از سیاره مشتری در منطقه‌ای موسوم به «جت ان۷» (Jet N۷) در نواحی شمالی این سیاره غول‌پیکر به ثبت رسانده است.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


انتشار تصویری جدید از سیاره مشتری

همان طور که پیشتر در عکس‌های جونو مشاهده شده بود، ابرهای مشتری در این عکس یک پاریدولیا دیگر خلق کردند. پاریدولیا، نام اثری بوده که باعث کشف چهره‌ها یا الگوهایی به صورت تصادفی در تصویر از سوی ناظران خواهد شد.

این عکس درواقع حاکی از ابرهای متلاطم و طوفان‌ها در امتداد سایه‌مرز مشتری بوده که خط تقسیم میان دو طرف روز و شب سیاره است. زاویه کم‌نور خورشید، توپوگرافی پیچیده ویژگی‌های این منطقه را نمایان می‌سازد که دانشمندان جهت درک بهتر فرآیندهای رقم خورده در جو مشتری، به مطالعه آن می‌پردازند.

تصویری جدید از سیاره مشتری


«ولادیمیر تاراسوف» (Vladimir Tarasov) دانشمند آماتور، این عکس را با بهره‌گیری از داده‌های خام دوربین جونو تحت عنوان «جونوکم» (JunoCam) تهیه کرده است. هنگامی که عکس خام آن ثبت شد، فضاپیمای جونو در حدود 7700 کیلومتری بر فراز ابرهای مشتری، در عرض جغرافیایی حدود 69 درجه شمالی بوده است.

عکس‌های خام جونوکم در وب‌سایت ماموریت جونو ارائه شده و علاقه‌مندان قادر خواهند بود تا جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت ناسا مراجعه کنند.

دیدگاه شما در خصوص تصویری جدید از سیاره مشتری چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

source

توسط