به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، نشست خبری نخستین اجتماع حافظان قرآن کریم استان تهران صبح امروز با حضور رئیس سازمان تبلیغات استان تهران در مجتمع فرهنگی سرچشمه تهران آغاز شد.

زهرایی رئیس سازمان تبلیغات استان تهران، در ابتدای این نشست گفت: نخستین اجتماع حافظان قرآن استان تهران جمعه نوزدهم آبان از ساعت 14:30 در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

او از حضور بیش از پنج هزار حافظ قرآن در این همایش خبر داد و گفت: اولین اجتماع بزرگ حافظان قرآن کریم استان تهران با عنوان «حافظان قرآن محافظان حقیقت» از سوی اداره تبلیغات اسلامی استان تهران برگزار می‌شود.

زهرایی تصریح کرد: مهیا شدن شرایط تدریس در مؤسسات حفظ قرآن کریم، ارائه خدمات رایگان مؤسسات قرآنی به حافظ شرکت‌کننده در اجتماع، عضویت در انجمن حفظ قرآن کریم استان تهران و اهدای جوایز ویژه نقدی و کمک‌هزینه سفر به عتبات عالیات و مشهد از جمله برنامه‌های این مراسم است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران با اشاره به پیشرفت جلسات قرآن در طول عمر انقلاب اسلامی، اظهار داشت: در حال حاضر جلسات قرآنی ما قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست و پیشرفت‌های زیادی به جهت اهتمام امامین انقلاب و اساتید قرآنی به این امر شاهد هستیم. مؤسسات و خانه‌های قرآنی فعالیت‌های قرآنی در مناطق دور افتاده دارند که باید دیده شود.

او بر ضرورت مأنوس کردن مردم با قرآن کریم تأکید کرد و گفت: با وجود پیشرفت‌های بسیار، لازم است تلاش کنیم که زمینه انس بیشتر آحاد جامعه با قرآن فراهم شود و برای رسیدن به این هدف توجه به کرسی‌های تلاوت، محافل قرآنی مساجد و حسینیه‌ها و همچنین گردهمایی و اجتماع حافظان بسیار مؤثر خواهد بود.

زهرایی با تأکید بر ضرورت توجه و توسعه به مسئله حفظ و تدبر در قرآن، اضافه کرد: حفظ و تدبر در قرآن وسیله‌ای برای عمل و عامل به آموزه‌های قرآنی است که در این راستای نمی‌توان از تلاش و همراهی دستگاه‌های قرآنی چون سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار مجموعه‌های مردمی، غافل شد.

او خاطرنشان کرد: اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان تهران اهتمام جدی دارد تا بتوانیم برای تهران به عنوان ام‌القرای جهان اسلام، با توجه به ظرفیت‌های قرآنی موجود، برنامه‌ریزی جدی داشته باشیم.

او تصریح کرد: مقام معظم رهبری تأکید داشته‌اند که باید بر حفظ و تربیت 10 میلیون حافظ قرآن اهتمام کنیم و تمام دستگاه‌های قرآنی و مجموعه‌های مردمی باید در این امر توجه داشته باشند. بنابراین اجتماع بزرگ حافظان قرآن استان تهران به منظور اهمیت به گنجینه حفاظ است و برای نخستین بار است که تجمع به این اندازه در سطح استان تهران برگزار می‌شود.

انجمن نخبگان حفظ قرآن استان تهران‌ تشکیل می‌شود

در ادامه این نشست حجت الاسلام کاظمی، رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی استان تهران، نمایش بصری ظرفیت قابل توجه حفظ قرآن را یکی از اهداف برپزاری این اجتماع دانست و گفت: تقویت حس کنشگری حفاظ همراه با عکس العملی برای تحولات سیاسی اجتماعی، یکی از اهداف اجتماع حافظان قرآن است که می‌تواند روند حفظ قرآن را برجسته کند.

کاظمی بر لزوم ادامه یافتن اجتماع و حضور فعالان قرآنی در اجتماع تأکید کرد و اظهار داشت: ما نمی‌خواهیم ارتباط بین حافظان قرآن در این سطح باقی بماند و تنها در این مسأله باشد بلکه باید فضایی جهت کنش در راستای اتفاقات بروز جامعه باشد. به عنوان مثال کسانی که در مسأله تدبر و وقف ابتدا مشکل دارند و دچار ضعفی هستند، با بهره گیری از حافظان قرآن می‌توانند به صورت رایگان ضعف خود را از بین ببرند.

رئیس اداره قرآنی سازمان تبلیغات استان تهران همچنین به ایجاد و راه اندازی انجمن نخبگان حفظ قرآن استان تهران اشاره کرد و گفت: عضویت در انجمن نخبگان حفظ قرآن استان تهران بسیار مهم است و باید حافظان قرآن از امتیازات خود بهره مند شوند.

او به ایجاد انگیزه در حافظان قرآن اشاره کرد و اظهار داشت: این کار تأثیر مهمی در حافظان دارد و این نقش آفرینی باید مثمر ثمر باشند. حافظان قرآن استان تهران پنج هزار نفر هستند که نام بسیاری از آنان در هیچکدام آزمون تخصصی و عمومی ثبت نشده است.

کاظمی همچنین با اشاره به حرکت اعتراضی نسبت به اتفاقات غزه، تصریح کرد: در راستای کنش ورزی حفاظ نسبت به تحولات، حرکت اعتراضی نسبت به غزه انجام خواهد شد و در ارتباطی با دفتر حماس مهمانانی از غزه نیز در این همایش حضور خواهند داشت.

اجتماع حافظان قرآن در تمام استان‌ها برگزار می‌شود

سخنران بعدی این نشست، محمدمهدی بحرالعلوم، مسئول دبیرخانه ملی حفظ قرآن کریم، بود که طی سخنانی از ادامه اجتماع حافظان قرآن در سایر استان‌های کشور خبر داد.

مسئول دبیرخانه ملی حفظ قرآن کریم تصریح کرد: آمار متقن و قابل استنادی در خصوص تعداد حافظان قرآنی به تفکیک اجزا و حفظ کل نداریم و تنها امر متقن تعداد افراد شرکت کننده در آزمون‌های اعطای مدرک تخصصی و عمومی هستند. تاکنون هزار و 200 نفر مدارک تخصصی حفظ ده، بیست و حفظ کل قرآن را در استان تهران دریافت کردند و چهارصد نفر در آزمون‌های عمومی حضور یافتند.

بحرالعلوم ابراز عقیده کرد: باید حرکت اصلی در مؤسسات مردمی و چهره‌های قرآنی انجام شود و در بستر مردمی انجام شود. حفظ قرآن باید در خانه‌ها صورت بگیرد و تنها دستگاه‌های حاکمیتی پشتیبان امر باشند.

تلاش برای آموزش حفظ موضوعی قرآن

او به نقش اساسی و مبنایی سازمان تبلیغات اسلامی اشاره کرد و گفت: سازمان تبلیغات اسلامی، موضوع آزمون‌های تخصصی و عمومی را بر عهده گرفته است. از حدود دو سال پیش آزمون‌های عمومی رونق گرفته و 18 سال است آزمون‌های تخصصی توسط سازمان دارالقرآن صورت می‌گیرد.

مسئول دبیرخانه ملی حفظ قرآن کریم خاطرنشان کرد: در آموزش‌های تربیت مدرس و مربی حفظ بیش از دو هزار نفر تربیت شده‌اند و به تازگی حفظ موضوعی در سازمان تبلیغات مورد تأکید قرار گرفته است.

در ادامه این نشست محمدعلی خواجه پیری، عضو حقیقی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، گفت: سازمان تبلیغات اسلامی چندین ماه است که در حال واکنش و رصد چگونگی فرآیند برپایی چنین اجتماعی است.

او تصریح کرد: این اجتماع استان تهران در جبهه فعالان حفظ قرآن است که امیدواریم جمعیت خوبی شرکت کند. برپایی چنین همایش‌هایی آسیب‌هایی مختص به خود را نیز دارد چرا که کار بزرگی در حال انجام است.

حضور پیشکسوتان قرآنی در اجتماع حافظان

سید محسن موسوی بلده، استاد حفظ قرآن کریم، حضور پیشکسوتان قرآنی را ابراز حمایتی از اجتماع حافظان قرآن دانست و گفت: هر حرکت و صاحب عقیده‌ای با هر هدفی اگر احساس کند که هدفش از سوی دیگران و هم محله‌ای هایش پذیرفته و دنبال می‌شود، موجب قوت قلب می‌شود. اما اگر فکر کنیم تنها هستیم روحیه مقاومت را از دست می‌دهیم.

او خاطرنشان کرد: این چنین همایش‌هایی که برای نخستین بار برپا می‌شود، ناموس ماست و باید بدانیم که تنها نیستیم. ما این مدل همدلی‌هایی را که در جهان می‌افتد می‌بینیم. حمایت مردم در کشورهای اروپایی از غزه و فلسطین نقش همدلی را دارد و حداقلش این است که حق‌طلبان یک روز را در راستای همراهی با مردم ستمدیده اعلام می‌کنند.

موسوی بلده با اعتقاد به اینکه هر جامعه و قشری دور هم به بهانه‌هایی جمع شوند مقدس است، تصریح کرد: حفاظ اگر احساس کنند رها شدند نتیجه بخش نیست و اگر یکجا دور هم جمع شوند می‌تواند اثربخشی خود را دو صد چندان کنند.

او ادامه داد: نفس تشکیل جامعه در هر قشری، تقویت روحیه است. اگر می‌خواهیم افراد احساس شخصیت کنند باید برایشان تشکل ترتیب دهیم تا بتوانند کارآمدی بهتری داشته باشند و نوعی رقابت و تربیت شکل بگیرد.

نخستین اجتماع بزرگ حافظان قرآن کریم استان تهران با عنوان «حافظان قرآن محافظان حقیقت» با حضور چهره‌هایی از جمله حجج‌اسلام محمد حاج‌ابوالقاسم، غلام‌رضا قاسمیان و سیدمحمدحسین طباطبایی و اساتید قرآنی مانند شهریار پرهیزکار و احمد ابوالقاسمی روز جمعه 19 آبان، در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

source

توسط