در آغاز دور نهم مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۴ در مهمترین آنها از گروه A تیم ملی اسپانیا، قهرمان سه دور این رقابت‌ها میزبان خود قبرس را با نتیجه ۳-۱ شکست داد. لامین یامال در دقیقه ۵‌، میکل اویارسابال در دقیقه ۲۲ و خوسلو در دقیقه ۲۸ گل‌های اسپانیا را به ثمر رساندند و کوستاس پیلئاس در دقیقه ۷۵ تنها گل قبرس را زد.

در بازی دیگر این گروه نبرد اسکاتلند و گرجستان با تساوی ۲-۲ خاتمه یافت و به این ترتیب اسکاتلندی‌ها دو امتیاز از اسپانیا عقب افتادند تا شانس این تیم برای تثبیت عنوان سرگروهی افزایش یابد. هر دوی این تیم‌ها صعودشان را به مرحله نهایی رقابت‌های یورو ۲۰۲۴ قطعی کرده‌اند.

در جدول گروه A، اسپانیا با ۱۸ امتیاز، اسکاتلند با ۱۶ امتیاز، نروژ با ۱۰ امتیاز، گرجستان با هشت امتیاز و قبرس بدون امتیاز رده‌های اول تا پنجم را در اختیار دارند.


همزمان با این بازی‌ها از گروه F، تیم ملی سوئد میهمان آذربایجان بود و با نتیجه ۳ بر صفر به میزبانش باخت. سوئد با این نتیجه هفت امتیازی ماند و حالا آذربایجان را هم‌امتیاز با خود می‌بیند. البته آذربایجان به دلیل تفاضل گل یک پله پایین‌تر در رده چهارم قرار دارد. در بازی دیگر این گروه اتریش با نتیجه ۲ بر صفر میزبانش استونی را شکست داد و با ۱۹ امتیاز در صدر جدول قرار گرفت تا شانس خود را برای صعود به‌عنوان تیم سرگروه افزایش دهد. اتریش و بلژیک ۱۷ امتیازی، تیم دوم جدول پیش از این صعودشان را قطعی کرده بودند. در جدول این گروه به جز اتریش که هشت بازی انجام داده است سایر تیم‌ها هفت بازی انجام داده‌اند.


همچنین از گروه G تیم ملی مجارستان در خانه بلغارستان قعر جدولی به تساوی ۲-۲ رضایت داد، اما با یک امتیاز این بازی ۱۵ امتیازی شد تا با افزایش فاصله‌اش با تیم سوم جدول یعنی مونته‌نگرو به هفت امتیاز در حالی که این تیم تنها امکان کسب شش امتیاز دیگر دارد، صعودش را به مرحله نهایی یورو ۲۰۲۴ قطعی کند.

با احتساب مجارستان، شمار تیم‌هایی که جواز صعود به مرحله نهایی یورو را گرفته‌اند به ۹ تیم افزایش یافت.

source

توسط