بورل در جریان بازدید از اسرائیل: وحشت و هراس‌افکنی، رفتاری مشابه را توجیه نمی‌کند

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از اسرائیل خواست که در واکنش به حمله ماه گذشته حماس دچار خشم نشود و چشم به روی همه چیز نبندد.

رئیس دپیلماسی اتحادیه اروپا همزمان با ادامه بمباران‌های مرگبار غزه و در حالیکه ارتش اسرائیل برای «عملیاتی زمینی با هدف نابودی کامل حماس» وارد این بخش محاصره شده از سرزمین‌های فلسطینی شده، تاکید کرد: هراس‌افکنی رفتاری مشابه را توجیه نمی‌کند.

آقای بورل در نخستین سفر خود به اسرائیل پس از حمله ۷ اکتبر، هنگام بازدید از شهرک‌های اسرائیلی واقع در نزدیکی مرز نوار غزه تلاش کرد با میزبانان خود به دلیل آنچه در جریان حمله حماس بر آنها گذشته ابراز همبستگی کند.

وی در عین حال نگرانی جامعه بین‌المللی نسبت به شمار بالای تلفات غیرنظامیان فلسطینی در غزه را مورد تاکید قرار داد.

این رویکرد متوازن از سوی بورل به نوعی نشان دهنده تلاش وی برای پایبندی به یک موضع حد وسطی قابل قبول از سوی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا است که بعضا بر سر بحران مناقشه اسرائیل و فلسطین اختلافات عمیقی دارند.

حوزپ بورل که الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل وی را همراهی می‌کرد پس از بازدید از کیبوتصی که در پی حمله هفت اکتبر ویران شد؛ از تجربیات شخصی خود در باره زندگی و کار در یک کیبوتص طی دهه ۱۹۶۰ گفت.

وی سپس خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط افراد به گروگان‌گرفته شده توسط حماس شد و تاکید کرد که اتحادیه اروپا خواستار آتش‌بس فوری و ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای تسهیل در امر کمک‌رسانی به غیرنظامیان در غزه است.source

توسط