به گزارش صدای بورس، لیدر بازارها در گذشته نرخ ارز بود یعنی اگر نرخ ارز افزایش پیدا می‌کرد بازارها نیز حرکت می‌کردند به طور مثال طلا و خودرو ارتباط مستقیمی با نرخ ارز دارند، ‌ بازار ملک نیز هرچند غیر قابل مبادله است و واردات و صادرات ندارد، به تبع نرخ ارز رشد کرده و در نهایت هم جهت شده بود. در رابطه با بازار سهام نیز آن دسته از سهام که صنایع صادرات محور بودند مانند نفتی‌ها و مشتقات نفتی همراه با رشد نرخ ارز رشد می‌کردند اما نمی‌توان گفت همه سهام با ارز رشد یا نزول دارند، بلکه برآیند تاثیراتش در شرکت‌ها تعیین کننده است، همانطور که در دوره‌ای رشد بالایی داشت باوجود این که نرخ ارز … ثابت بود.
بازار ارز در حال حاضر توسط بانک مرکزی به خوبی مدیریت می‌شود در حالی که در گذشته اینطور نبود یعنی با اتفاقات سیاسی نرخ ارز نیز تغییر می‌کرد و تا ۶۰ هزار تومان هم رسید و به واسطه آن قیمت خودرو، طلا و… هم بالا رفت، اما الان بانک مرکزی نرخ خود را با تشکیل مرکز مبادله و پاسخگویی به تقاضاهایی که برای امور مشخص و قابل تعریف‌اند کنترل می‌کند. آنچه که برای سوداگری و یا خروج ارزی و قاچاق است در این مرکز نیست ولی درصد پایینی داشته و جهش خود را دارد مثلا ۵۵ هزار تومان اما وقتی بانک مرکزی مدیریت کند اینها نیز در همین چارچوب خواهند بود.
قبلا بانک مرکزی نرخ را افزایش می‌داد و به تبع آن بازار آزاد رشد می‌کرد و انواع بازار از جمله بازار هرات و اربیل و سلیمانیه و … نیز ایجاد شده بود که دیگر خبری از آنها نیست زیرا همه آنها توسط مدیریت جدید پاشیده شد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که تا آخر سال با همین مدیریت تغییر خاصی رخ نمی‌دهد که مساله‌ای به وجود آورد، ولی شاهد تورم هستیم پس نرخ ارز چندان هم در نرخ تورم موثر نبود.
طلا با توجه به اینکه قیمت جهانی دارد با مسائلی چون جنگ روسیه- اوکراین و بحث غزه و هجمه‌ای که اسرائیل ایجاد کرده است تحت تاثیر قرار می‌گیرد اما چندان هم موثر و پابرجا نبوده است. مسکن نیز از فولاد، سیمان و زمین تشکیل می‌شود که زمین وارداتی یا صادراتی نیست، اما شیرآلات، سیمان، فولاد و … هستند و تحت تاثیر نرخ ارز، تحولات جهانی، تعرفه‌ها و مافیاها قرار می‌گیرند و افزایش نرخ دارند کما اینکه در همین چند ماه افزایش نرخ داشته‌ایم، باوجود مسکن‌هایی که نه اجاره داده می‌شوند و نه فروخته می‌شود و آنهایی که تکمیل می‌شود و در موجودی مسکن‌ها قرار می‌گیرند، به اندازه متوسط نرخ تورم افزایش قیمت پیدا خواهند کرد.
متوسط بازدهی بازار سرمایه نیز نهایتاً به اندازه تورم است یا متوسط حدود ۲۵ درصد که به پرتفوی افراد بستگی دارد بنابراین بازار سهام نه انفجاری و نه ریزشی است بلکه روزهای مثبت و منفی دارد، متعادل بوده و نیاز به سهامداران حرفه‌ای دارد.

  • آلبرت بغزیان – اقتصاددان
  • شماره ۵۱۹ هفته نامه اطلاعات بورس

source

توسط