مدام احساس ضعف، خستگی و بی‌انرژی بودن دارید؟ حتی روزهایی که حس می‌کنید شب قبل خوب خوابیده‌اید، بازهم سرحال و پرنشاط نیستید؟ شاید خواندن این مقاله چاره کار شما باشد. گاهی کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که باعث ضعف بدن شما می‌شود. پس به راحتی می‌توان با جبران این کمبودها بدن را تقویت نموده و از احساس ضعف پیشگیری کرد. اگر سوال شما این است که برای ضعف بدن چه ویتامینی بخوریم، در ادامه همراه ما باشید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

ویتامین B12، ویتامین پرانرژی کردن شما

یکی از شناخته‌شده‌ترین ویتامین‌ها برای کمک به تامین انرژی بدن ویتامین B12 است. ویتامین B12 در تولید گلبول‌های قرمز خون نقش داشته و کمبود آن باعث کم‌خونی مگالوبلاستیک خواهد شد. خستگی و افسردگی از علائم این نوع کم‌خونی است. همچنین ویتامین ب12 برای سنتز چندین هورمون لازم است که در شادی و نشاط و خلق و خو نقش دارند.

اگر کمبود ویتامین ب12 داشته باشید، خستگی قطعا به سراغ شما خواهد آمد. در حالی که همه ویتامین‌های گروه ب در تولید انرژی نقش دارند اما به نظر می‌رسد که نقش ویتامین ب12 خیلی پررنگ‌تر است.

✅شما به عنوان یک فرد بزرگسال روزانه به 2.4 میکروگرم ویتامین B12 نیاز دارید.

این ویتامین به وفور در گوشت قرمز، مرغ، غذاهای دریایی، تخم مرغ و شیر یافت می‌شود. همچنین اگر کمبود این ویتامین را دارید می‌توانید برای خرید قرص ویتامین B12 اقدام نمایید.

 مواد غذایی حاوی ویتامین ب12

آهن، یک ماده معدنی مهم برای جلوگیری از ضعف بدن

عدم دریافت کافی آهن از رژیم غذایی باعث می‌شود تا بدن شما نتواند به شکل مطلوب خون را به اندام‌های مختلف پمپاژ کند. هموگلوبین، پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را در بدن حمل می‌کند. اگر بدن شما آهن کافی برای ساخت هموگلوبین نداشته باشد، احساس خستگی مفرط خواهید داشت. سطوح پایین آهن در بدن موجب می‌شود که سلول‌ها نتوانند اکسیژن را به مقدار کافی به بافت‌های بدن برسانند.

بیشترین افرادی که در معرض کمبود ماده معدنی آهن قرار می‌گیرند، گیاه‌خواران و وگان‌هایی هستند که از گوشت، مرغ و فرآورده‌های حیوانی در رژیم غذایی خود استفاده نمی‌کنند. افرادی که گوشت نمی‌خورند، ضروی است که از حبوباتی مثل عدس و لوبیا حتما استفاده کنند. همیشه مواد غذایی غنی از آهن را همراه با منابع ویتامین C مصرف کنید تا جذب آهن در بدن شما به اوج برسد.

✅شما به عنوان یک فرد بزرگسال روزانه به 8 میلی‌گرم آهن نیاز دارید.

گوشت گاو، مرغ و تخم مرغ بهترین منابع آهن هستند. به عنوان منابع گیاهی حاوی آهن می‌توانید از غلات غنی شده، عدس، لوبیا و اسفناج استفاده کنید. کم‌خونی مرتبط با فقر آهن حتما باید با مصرف قرص آهن بهبود یابد.

 قرص آهن

کمبود ویتامین D3 و ضعف بدن

برای ضعف بدن چه ویتامینی بخوریم؟ ویتامین D3 را که اکثر ما ایرانی‌ها با کمبود آهن در بدن خود مواجه هستیم، فراموش نکنید. این ویتامین یک ویتامین همه کاره است که از تقویت سیستم ایمنی تا تقویت سلامت استخوان‌ها در همه ارگان‌های بدن نقش دارد. حتی ویتامین دی در افزایش سطح تستوسترون نیز ممکن است موثر باشد. شک نکنید که کمبود ویتامین دی منجر به احساس خستگی و ضعف خواهد شد. ویتامین D مانند یک هورمون عمل کرده، غدد درون‌ریز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از تولید انتقال دهنده‌های عصبی حمایت می‌کند. اگر این سیستم‌ها به درستی کار نکنند، سطح انرژی در بدن به شدت پایین می‌آید.

✅شما به عنوان یک بزرگسال روزانه به 600 IU ویتامین دی نیاز دارید.

بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین D عبارتند از: انواع ماهی مثل سالمون و ساردین، زرده تخم مرغ و لبنیات و غلات غنی شده با این ویتامین. دقت داشته باشید که اگر قرص ویتامین دی مصرف می‌کنید، حتما آن را در کنار غذاهایی بخورید که حاوی چربی‌های مفید هستند زیرا در این صورت جذب بهتری در بدن شما خواهد داشت.

ضعف؛ از نشانه‌های مهم کمبود منیزیم

خستگی به این معناست که شما نیاز به استراحت دارید. اما وقتی خستگی غیر معمول باشد، ممکن است به کمبود ماده معدنی منیزیم مربوط شود. خستگی بدن و ضعف عضلانی به دنبال کمبود منیزیم در بدن رخ می‌دهد. سطوح پایین منیزیم بر فرآیندهای متعدد بدن از جمله سیگنال دهی عصبی و سطوح پتاسیم در سلول‌های عضلانی تأثیر گذاشته و باعث می‌شود شما مدام احساس خستگی داشته باشید.

✅شما به عنوان یک فرد بزرگسال اگر آقا هستید روزانه به 420 و اگر خانم هستید به 320 میلی‌گرم منیزیم نیاز دارید.

بهترین منابع غنی از منیزیم عبارتند از سبزیجات، آجیل، دانه‌ها، لوبیا، غلات کامل، جوانه گندم و سبوس جو دوسر. قرص منیزیم را می‌توانید از داروخانه‌ها به راحتی تهیه کنید. این ویتامین در جلوگیری از علائم افسردگی نیز می‌تواند مفید باشد.

 قرص منیزیم بر ای ضعف بدن

برای ضعف بدن چه ویتامینی بخوریم؟ ویتامین‌های B

برای ضعف بدن چه ویتامینی بخوریم؟ باید بگوییم که همه ویتامین‌های گروه B در تامین انرژی بدن و جلوگیری از ضعف نقش دارند. گروه ویتامین‌های B شامل 8 ویتامین هستند: B1 (تیامین)، B2 (ریبوفلاوین)، B3 (نیاسین)، B5 (پانتوتنیک اسید)، B6 (پیریدوکسین)، B7 (بیوتین)، B9 (اسید فولیک)، و B12 (کوبالامین).

مانند ویتامین دی ویتامین‌های گروه ب به تنهایی باعث تولید انرژی نمی‌شوند اما برای حمایت از متابولیسم انرژی ضروری هستند و از آنجایی که محلول در آب به حساب می‌آیند به صورت روزانه باید مورد مصرف قرار گیرند. ویتامین‌های B به‌عنوان آنزیم‌های مشترک در فرآیندهای متابولیک عمل کرده و در تبدیل انرژی غذا به نوعی انرژی که بدن می‌تواند استفاده کند، نقش دارند. استرس، التهاب و مصرف غذاهای ناسالم می‌تواند باعث کمبود ویتامین‌های گروه B در بدن شود. بدن انسان قابلیت تولید ویتامین‌های B را ندارد؛ به همین دلیل با مصرف مواد غذایی باید این ویتامین‌ها را به بدن برسانیم.

✅شما به عنوان یک فرد بزرگسال روزانه به 1.2 میلی‌گرم ویتامین B1، 1.3 میلی‌گرم ویتامین B2، 16 میلی‌گرم ویتامین B3، 5 میلی‌گرم ویتامین B5، 1.3 تا 1.7 میلی‌گرم ویتامین B6، 30 میکروگرم ویتامین B7، 400 میکروگرم ویتامین B9 و 2.4 میکروگرم ویتامین B12 نیاز دارید.

بهترین منابع حاوی ویتامین‌های گروه B عبارتند از: فرآورده‌های حیوانی، سبزیجات برگ‌دار، تخمه آفتاب‌گردان، حبوباتی مانند لوبیا سیاه، غلات کامل.

برای درمان ضعف بدن چه بخوریم؟

برایتان شرح دادیم که برای ضعف بدن چه ویتامینی بخوریم؟ اما اگر از میان مواد غذایی می‌خواهید بهترین غذاها برای ضعف بدن را بشناسید، موارد زیر را در برنامه غذایی خود بگنجانید:

  • میوه‌ها و سبزیجات تازه
  • پرهیز از غذاهای فرآوری شده
  • مصرف نوشیدنی‌های بدون کافئین
  • غلات کامل و کربوهیدرات‌های پیچیده
  • انواع آجیل و دانه‌ها
  • مصرف پروتئین‌هایی مثل گوشت و حبوبات
  • قارچ
  • انواع حبوبات مثل عدس و لوبیا
  • چای سبز
  • میوه‌هایی مثل موز

کلام آخر در مورد اینکه برای ضعف بدن چه ویتامینی بخوریم؟

برای ضعف بدن چه ویتامینی بخوریم؟ ویتامین‌های گروه ب به‌ویژه ویتامین B12، ویتامین دی، منیزیم و آهن. البته دو مورد آخر جزء مواد معدنی به حساب می‌آیند. برای اینکه مطمئن شوید علت ضعف بدن شما مربوط به کمبود ویتامین‌ها است، ابتدا حتما به پزشک مراجعه کرده و آزمایش خون بدهید تا بررسی کامل انجام شود. در پایان اگر پرسشی دارید، حتما برای ما کامنت بگذارید.

source

توسط