به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مستند “چهارصد کیلومتر آن طرف‌تر” به کارگردانی مجتبی میناوند و با موضوع تحصن مردم عراق در طریبیل (مرز عراق و اردن) تولید شده است.

میاوند با اشاره به روند تولید این مستند گفت: در اخبار آمده بود که تجمعاتی در مرز عراق و اردن علیه اقدامات رژیم صهیونیستی در حال شکل‌گیری است و برایمان مهم بود جزئیات این اتفاق را به تصویر بکشیم. 30 مهرماه بود که همراه با تیمی از مستندسازان به بغداد و سپس به مرز عراق و اردن که به نام “طریبیل” مشهور است، رسیدیم. با حضورمان در آنجا مشخص شد که این تجمعات در حمایت از مردم فلسطین است، اما سؤال اصلی اینجا بود که چرا این مرز انتخاب برای تحصن انتخاب شده است؟ مستند “چهارصد کیلومتر آن طرف تر” تلاش دارد به این سؤال پاسخ بدهد.

 

.

 

وی ادامه داد: یکی از موضوعات مهمی که در این تجمعات به چشم می‌خورد و آن را متمایز می‌کند این است که عمده شرکت‌کنندگان، از عشایر اسم و رسم دار عراق بودند که در این مرز چادر زده بودند و می‌خواستند در اعتراض به اتفاقات رخ داده، حمایت از مردم فلسطین، توقف جنگ و نقش‌آفرینی اردن تحصن کنند. حتی خیلی از آنها این درخواست را داشتند که مرزها باز شود تا به سمت فلسطین و به کمک مردم غزه بروند.

این مستندساز درباره جزئیات این تجمع گفت: برنامه منظمی برای تحصن چیده شده بود که بخشی از آنها در مستند می‌بینیم؛ برای مثال استیجی مستقر کرده بودند که مجری داشت و بیانیه‌هایی در حمایت از مردم فلسطین خوانده می‌شد. سران عشایر نیز از دیگر عشایر دعوت می‌کردند که به آنها بپیوندند.

میناوند درباره انتخاب نام این فیلم گفت: این مرز در 550 کیلومتری بغداد و 40 کیلومتری غزه است و به همین دلیل نام “چهارصد کیلومتر آن طرف تر” را برای این مستند انتخاب کردیم.

مستند , سینما , تلویزیون , نوار غزه , کشور فلسطین , کشور عراق ,

وی درباره فرم روایی این مستند توضیح داد: خیلی دوست داشتیم سراغ سران عشایر برویم و با آنها صحبت کنیم، اما برخی حساسیت‌ها باعث شد که این کار را نکنیم و وارد فاز گفت‌وگو نشدیم. برهمین اساس، این مستند بیشتر مشاهده‌گر است؛ تصاویر آرشیوی هم دارد و طی این تصاویر به این سوال مهم جواب می‌دهیم که دلیل این تجمع چیست و چرا این مرز برای تجمع انتخاب شده است؟ البته در این مستند به تجمعات بزرگ میدان التحریر بغداد پس از عملیات طوفان الاقصی نیز پرداخته‌ایم.

او در پایان گفت: مستند 31 دقیقه‌ای “چهارصد کیلومتر آن طرف تر” به زودی از تلویزیون پخش می‌شود. البته هنوز برنامه پخش آن مشخص نشده است.

عوامل تولید این مستند عبارتند از:

تهیه‌کننده و کارگردان: مجتبی میناوند، نویسنده: طه امیری، تدوین: حسین خورشیدی، اصلاح رنگ و نور: محمدحسین صفایی، مترجم: نور عاصی، مدیرتولید: محمد وحدتی و مجری طرح: مرکز هنری رسانه‌ای محرم. این مستند تولید مرکز هنری رسانه ای نهضت  است.

انتهای پیام/

source

توسط