فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر در گزارش شش ماه نخست سال جاری میلادی اظهار داشت: علی‌رغم کاهش تلفات غیرنظامیان پس از روی کار آمدن طالبان وضعیت اقتصادی مردم افغانستان همچنان شکننده است.

این گزارش افزود: به‌دلیل محدودیت‌های طالبان، چالش‌هایی در زمینه کمک‌رسانی به مردم افغانستان در مسیر نهادهای امدادرسان وجود دارد.

این سازمان در این گزارش آورده است دست‌کم 28.8 میلیون نفر در افغانستان یعنی دو سوم جمعیت این کشور به کمک‌های فوری نیاز دارند.

در این گزارش تصریح کرده است: بحران اقتصادی افغانستان گسترده است و بیش از نیمی از خانواده‌ها شوک‌های اقتصادی را تجربه می‌کنند.

سطوح بالای بیکاری و تورم بهای کالاهای کلیدی باعث شده است که بدهی‌های متوسط خانواده‌ها افزایش یابد. بیش از 85 درصد از جمعیت افغانستان در حال حاضر زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

این نهاد بین‌المللی، تکرار وقوع حوادث طبیعی، تغییرات اقلیمی، بحران اقتصادی و تهدیدات حفاظتی به‌ویژه برای زنان و دختران را از چالش‌های عمده در سال جاری در افغانستان عنوان کرده است.

این نهاد همچنان تصریح کرد: سازمان‌های امدادرسان به‌دلیل کمبود بودجه نتوانسته‌اند به طور درست در سال جاری میلادی خدمات بهداشتی به روستانشینان ارائه کنند.

source

توسط